VFN

Na minulost nemyslím

Na minulost nemyslím

Dělal jsem gymnázium, sportoval, běhal jsem osmistovku a míli. A vítězil jsem, byl jsem jeden z nejlepších ve své kategorii. Zdravý kluk, život před sebou. Žádné zdravotní potíže, ani náznaky toho, že bych měl mít obavy o své zdraví. Při jednom závodě jsem doběhl do cíle a upadl. Vzbudil jsem se za tři týdny na ARO v ústecké nemocnici, vzpomíná Ing. Hynek POLJAK.

Bylo mi tehdy sedmnáct, ještě asi dva týdny jsem ležel na JIPce a pak mě převezli rovnou na Foniatrickou kliniku VFN v Praze. Diagnóza zněla ruptura aneurysmatu mozkové cévy, tedy mozková mrtvice a následky? Totální porucha hybnosti pravé poloviny těla a zasažení centra řeči. Měl jsem afázii s dysartrií, tedy těžkou poruchu řeči, sníženou srozumitelnost, nevybavoval jsem si slova, vzpomínky, všechno jsem se učil zase od začátku.

Na foniatrii jsem zase začínal mluvit

Na klinice jsem zůstal půl roku. Když jsem odcházel, díky lékařům, hlavně paní doktorce Evě Škodové jsem uměl skoro všechny souhlásky a samohlásky, postupně jsem skládal slova, jednoduché věty.  Z Foniatrické kliniky mě poslali na čtyři měsíce do lázní Darkov u Karviné. Tam probíhaly další rehabilitace, cvičení, postupně mi naskakovala slova a věty, srozumitelnost řeči se zlepšila. Ochrnutá ruka zůstala, s chůzí a během nemám problémy.

Nelituju se, jsem optimista, veselý člověk

Se sportem byl samozřejmě konec, ale školu jsem nevzdal. Přerušil jsem studium jen na rok a podařilo se mi vrátit se, dodělat maturitu a nastoupit na Vysokou školu zemědělskou v Suchdole.  Pak už život běžel v normálních kolejích. Pracuji v oblasti ochrany životního prostředí.

Oženil jsem se,  dvě naše děti studují už VŠ, nejmladší je na základní škole – děti jsou šikovné a dělají nám radost. Mým koníčkem je automobilismus a cestování. V létě naložím rodinu a stany, prošoféroval jsem takto křížem krážem Evropu i kus Malé Asie, doma do nástěnné mapy zapichujeme stále nové špendlíčky, máme spoustu suvenýrů, knížek a fotek. S manželkou pečujeme o chalupu a zahradu. Teď na podzim jsme vysadili dost nové zeleně. Zůstávám sportovním fanouškem, sleduju sport v televizi, jak mi rušné rodinné dění dovolí. Ke sportu vedeme i děti, které cvičí i závodí v rámci Sokola, zúčastnily se i letošního celostátního všesokolského sletu. Jsem životní optimista, mám rád legraci a žiju.