VFN

Můj vztah s Oční klinikou VFN vlastně odstartovala manželka

Můj vztah s Oční klinikou VFN vlastně odstartovala manželka

„Když jsem se vrátil z jedné fotbalové služební cesty, zjistil jsem, že manželka skoro nevidí,“ vypráví známý rozhlasový sportovní reportér Stanislav SIGMUND. „Na doporučení obvodní lékařky jsme se dostali do glaukomové ambulance Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí a poprvé se setkali s dvojicí našich strážných andělů: doktorem Markem Fichtlem a sestřičkou Ivankou Weissgärberovou. Pan doktor manželce doslova zachránil zrak a ona měla při jedné kontrole nápad: změřit oční tlak i mně. Po všech vyšetřeních mi pan doktor sdělil, že mě operace zeleného zákalu rozhodně nemine. Zaskočilo mě to, do dvaašedesáti jsem prakticky nevěděl, co je nemocnice. Říkal jsem si, to je konec, to nemůžu přežít. Katastrofa. Měli jsme ten den s Rádiem Impuls večírek na parníku, vůbec jsem ale nebyl schopný se ho zúčastnit. Tak moc jsem byl vyděšený.

Ze strachu nakonec vtípky na sále

Za svůj dlouhý profesní život jsem se setkal se spoustou zajímavých lidí. Se sportovci, trenéry, funkcionáři, zajímavými osobnostmi, ale takovou ochotu, empatii a vstřícnost jako u pana doktora Marka Fichtla a sestry Ivanky Weissgärberové jsem nezažil nikdy. A samozřejmě i u dalších, prakticky celého personálu kliniky. Před operací mě dali psychicky dohromady natolik, že jsem se cítil klidný, silný a na operaci jsem přišel s pocitem, že všechno dobře dopadne. Já jsem chtěl i díky téhle zkušenosti jedině k panu doktorovi Marku Fichtlovi a on slíbil, že mě bude operovat, ale znáte to, stát se může cokoli. Ležím v předsále, dostávám injekce na znecitlivění… Pak už ležím na sále, obličej zakrytý rouškou, nic nevidím a čekám, jestli přijde opravdu on. Pak jsem uslyšel jeho hlas. ‚Pane doktore, rád vás slyším, jen vás nevidím.‘ A on mi odpověděl: ‚Také vás rád slyším a jen buďte v klidu, zítra mě určitě i uvidíte, a lépe.‘ Vtipkovali jsme a to mě definitivně uklidnilo. A pak? Famózní péče, přístup, za půl hodiny byl výkon za mnou, odcházel jsem se zalepeným okem, druhý den kontrola a pohoda. Zlaté ruce! Klobouk dolů, perfektní, profesionální práce.

Stal se ze mě profesionální pacient

Postupem doby se ukázalo, že budu muset podstoupit zákrok i na druhém oku. To už jsem byl zklidněný, zkušený pacient. A znovu perfektní práce, za několik dní bez obtíží. Tím celá kauza ale neskončila. Vloni jsem podstoupil operaci šedého zákalu na pravém oku a po roce teď následuje operace šedého zákalu na druhém oku. Jsme se ženou úplně nadšeni, že při tak citlivých obtížích, jakými nemoci očí jsou, jsme se dostali do péče naprostých profesionálů. A to ve své ordinaci a čekárně někdy musí řešit nepříjemné situace, hlavně netrpělivé pacienty v čekárně. Jak sestřička Ivanka Weissgärberová, tak doktor Marek Fichtl to ale berou s nadhledem, s úsměvem, žádné rozčilování, nervozita. Přitom tu mají spousty pacientů, frmol, operace jako na běžícím páse… Za tu dobu, co jsem v jejich péči, se ze mě stal doslova profesionální pacient. Dneska při kontrolách uklidňuji pacienty, které operace teprve čeká. Jsem v trvalém úžasu, co všechno lze s očima dokázat. Navázali jsme takový až osobní vztah. Když jdu pro kapky, stavím se na oddělení i na kus řeči. Totéž manželka. Vždyť té zcela zachránili zrak.

Když máte důvěru a víte, do čeho jdete, není proč se bát

Zelenému zákalu se říká plíživý nepřítel. Je vám fajn, ale najednou zjistíte, že se vám zužuje zorné pole, žádné periferní vidění, díváte se úzkou skulinou. Jak v takovém stavu řídit auto, běžně fungovat? Před první operací jsme s panem doktorem o všem dlouze debatovali, vysvětloval mi pro a proti, připravoval mě, uklidňoval, že vše dobře dopadne. Jsem i díky své profesi takový zvídavý, potřebuji se dopátrat podstaty a pan doktor měl trpělivost a vše mi vysvětloval, odpovídal. Pořád dokola. Vybral jsem si dobré vidění. Na obou očích.

Vypadám možná jako chodící reklama, ale jinak to nejde. Jsem prostě největší fanda těchto, pro mě, strážných andělů z Oční kliniky, jejich totální obdivovatel. Každému péči v tomto zařízení doporučuji. I když je nepříjemné stát se ze zdravého člověka pacientem, je to díky těmto lidem a jejich umění neskutečný zážitek.“